Praktické záležitosti

Tato stránka je domovskou stránkou šablon a rozšíření pro OpenOffice. Také ji použijeme pro praktické návody práce zejména v tabulkových procesorech.

Pokud nevíte, co je OpenOffice podívejte se sem: LibreOffice, nebo sem ApacheOffice.

To co je důležité je skutečnost, že to jsou kancelářské aplikace obsahující velmi výkonný tabulkový procesor CALC, jsou k dispozici zcela zdarma a jako takové jsou lokalizované do mnoha národních jazyků. Na začátku roku 2014 jsou uváděny pro podobné kancelářské aplikace tyto skutečnosti:

LibreOffice podporuje 104 národních jazyků, kterými hovoří 4,69 miliard lidí.

ApacheOffice podporuje 31 národních jazyků, kterými hovoří 3,06 miliard lidí.

Calligra podporuje 29 národních jazyků, kterými hovoří 2,77 miliard lidí.

Pro srovnání – placený (proprietární) Microsoft Office podporuje 85 jazyků se kterými hovoří 4,54 miliard lidí.

Z toho plyne jediné. Každý kdo má počítač, může zdarma používat v našem případě zejména tabulkový procesor CALC zcela zdarma. Také téměř každý obyvatel země má k dispozici tyto kancelářské aplikace ve svém rodném jazyce. Pro podporu práce s OpenOffice jsou zřízeny národní komunity uživatelů, kde se dozvíte to, co není úplně zřejmé z nápovědy, nebo také to, co v nápovědě vůbec není. To se týká zejména pokročilých znalostí a programování. Prakticky neexistuje důvod proč OpenOffice nepoužívat.

Pokud tedy ještě nějakou variantu OpenOffice nepoužíváte, můžete si ji stáhnout z následujících adres. Pak budete mít k dispozici také všechny šablony, rozšíření a návody z této kapitoly.

LibreOffice_external_logo_200px.png

Download_LibreOffice

Apache OpenOffice

Download_OpenOffice

Takže co lze v této kapitole nalézt?

– Extensions (rozšíření) pro OpenOffice

– Templates (šablony) pro OpenOffice

– Příklady pro OpenOffice, ale někdy také pro všechny různé tabulkové procesory.

Konkrétně se jedná o funkční nástroje, nebo dema použitelná ke konstrukcím všeho druhu. Například chcete vytvořit adresářovou strukturu složek (foldrů) s podobou HyperCube? Chcete si vygenerovat všechny kombinace pro nějakou loterii? Chcete své dokumenty šifrovat podle svého algoritmu? Chcete vytvořit rozpis sportovní soutěže duelů? Nebo snad hledáte specializovanou statistickou analýzu? Tak potom jste správně právě tady.

Nebude tady vše naráz, ale postupně budu přidávat různé příklady, šablony a tak podobně.

Template “Paragraph Cipher 8bit”

Šablona obsahuje úplnou funkční šifru. Je to řešení pro určité nedostatky bezpečnosti ODF dokumentů textového editoru Writer (kancelářský balík Libre Office a Apache OpenOffice).

Šifra řeší přenos přes nezabezpečená úpložiště, nebo také možnost archivovat klasicky – na papír. Je zde možnost založit klasicky také nejen heslo jako klíč, ale úplnou substituční množinu 256 znaků. Účelem je udržet možnost dešifrovat i v případě kolapsu výpočetní techniky. Jde o případy živelných katastrof, nespolehlivosti sítě z důvodů virové infekce, nebo z důvodů likvidace elektroniky radiačním zářením.

Extensions Combinatorics 2.0.0

Je tu druhá verze která řeší všechny základní kombinatorické pojmy. Na rozdíl od první verze lze zadávat maximálně k = 10. Účelem je možnost převést vzorce do všech různých tabulkových procesorů. Tedy například do Excelu, ale všech které jsou kompatibilní podle ECMA. Rozšíření obsahuje :

Kombinace, Faktoriál, Variace bez opakování a Variace s opakováním.

Extensions Combinatorics-1.0.0

Extensions obsahuje makro pro denerování vzorců kombinací. Minimum je dáno vzorcem COMBIN(3;2) a Maximum COMBIN(32767;1023). Mimo toho jsou s tímto makrem nainstalovány šablony :

1 – Template Combinations :    – includes adjustment formulas and basic applications.
2 – Template Berger tables for sport and cryptography :    – includes Bergers tables generator and comprises ciphers.
3 – Template Demo generator combination : – contains a powerful generator combination&quot.
4 – Template Combination for EuroJackpot, Euromillions lottery and similar :- template comprises generator a combination of lottery 5/25 and 5/50.
5 – Template Tester lottery 5 of total ‘n’ :    – template contains two tools to check schedules (wheelings) lotteries.
– – Individual templates have their own licenses.

Followed by a version of combinatorics – 2.0.0 which will contain pattern variations with repetition.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..